Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Министър Ивайло Московски: Трябва да повишим конкурентоспособността на европейските авиационни превозвачи 16.03.2015
Голям размер

Трябва да се създадат нови възможности за повишаване на конкурентоспособността на европейските авиационни превозвачи извън ЕС. За това призова своите колеги министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на дискусия за развитието на авиационния сектор. Разговорите се проведоха в рамките на Съвета на министрите на транспорта на ЕС на 13 март 2015 г., в Брюксел.

За постигането на това е необходимо да се разшири сътрудничеството с Турция, страните от Близкия Изток и Африка като по този начин се генерира допълнителен въздушен трафик през европейските летища, подчерта министър Ивайло Московски. Той наблегна на спешната необходимост от инвестиции в увеличаване капацитета на летищата в ЕС, за да бъде обслужван постоянно увеличаващият се трафик и да се избегне отклоняването му към съседните райони.

Министър Ивайло Московски настоя за по-добър достъп до бизнес възможности на нови пазари за въздухоплавателния сектор на ЕС, отчитайки силната конкуренция в световен мащаб.

„Въздухоплаването има жизненоважна роля за европейската икономика за европейските граждани и индустрия и нашите усилия могат да помогнат на сектора да расте устойчиво като по този начин генерира значителни икономически ползи", каза в още министър Ивайло Московски. По думите му необходимо е да бъде опростена правната рамка в областта на гражданското въздухоплаване, като един от секторите с най-строгите и многобройни регулации.

По време на заседанието на Съвета на министрите на транспорта на ЕС министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски постави акцент върху необходимостта в хода на предстоящите дискусиите по законодателните предложения от така наречения „пазарен стълб“ на Четвърти железопътен пакет да бъдат взети под внимание специфичните характеристики на националните пазари.

Завършването на единното европейско железопътно пространство и нарастването на дела на железопътните превози в общия обем на превози в рамките на ЕС не следва да бъде съпътствано от конкурентен натиск, водещ до неблагоприятни социални последици в някои държави-членки.

При въвеждането на принципа за конкурентно възлагане на договори за обществени услуги в железопътния сектор е необходимо да се предвидят подходящи изключения.

В контекста на тази дискусия в направеното от министър Ивайло Московски изказване България подкрепи Люксембург, Литва и Ирландия, да бъде запазена възможността за малките пазари, с дял под 1% от общия дял на европейския железопътен сектор, за изключение от общото правило за тръжни процедури и за пряко възлагане на договорите за обществени услуги.

 

Костадин Вардев,
Връзки с обществеността, МТИТС
Телефон: 02/ 9409 620
E-mail: kvardev@mtitc.government.bg
E-mail: press@mtitc.government.bg

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Май
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed